Saksılı Bodur Kamkat(Kumkuat)

150,00 TL

SAKSIDA KAMKAT(KUMKUAT) BAKIMI NASIL YAPILIR?

Kumkuat, küçük ve güzel meyveler veren; Marmara, Ege ve Akdeniz Bölgeleri'ndeki bahçelerde diğer bölgelerde ise balkon bahçeciliği yapılarak sağlıklı biçimde yetişebilen bir turunçgil türüdür.  

Kumkuat ağacının meyvesi oval şekilde, yuvarlak ya da armut formunda olabilmektedir. Kumkuat ağacı saksıda yetiştirilecekse 40 cm derinliğinde  ve 30 cm genişliğinde bir saksı bu bitki için uygun olacaktır.  

Saksıda bakılan kumkuat ağacının toprağını yılda bir kez değiştirmek ağaçtan daha sağlıklı meyve almanıza yardımcı olacaktır. 

Evde saksıda yatiştirilecek kumkuat için evin en çok güneş alan yeri uygun olacaktır. Bu bitki, ne kadar güneş görürse meyve verme kapasitesini de o kadar artıracaktır. Dolayısıyla kumkuat ağacını evde gölge ya da yarı gölge yerlerde bulundurmamanız tavsiye edilir. 

KAMKAT'IN(KUMKUAT'IN) BİLİNEN FAYDALARI:

C vitamini bakımından zengin olan Kamkat, kabuğu ile beraber yenilirse gribal enfeksiyonları önlemede önemli rol oynamaktadır.  A, B1, B2, B3 ve Kalsiyum da ihtiva eden Kamkat , Sinir sisteminin düzenli çalışmasını sağlar.

İdrar söktürücüdür.Damar sertliğini ve tıkanıklığı önler.

Kanı temizler ve kan dolaşımını hızlandırır.

Soğuk algınlığı,nezle,grip ve öksürük şikayetlerini azaltır.

Mikrop öldürücüdür.Besin zehirlenmelerinde ve böcek ısırıklarında yararlıdır.

Rahatlatıcı etkisi ile vücuttaki ağrıları hafifletir,ateşi ve tansiyonu düşürür.

Mide bulantısı ve baş dönmesini giderir.Kansızlığa karşı etkilidir.

Diş ve diş etlerini kuvvetlendirir.Dişleri beyazlatır.

Sivilceleri ve nasırı azaltır