Açık Köklü Red Globe Üzüm Asma Fidanı 1 Yaşlı

15,00 TL

UYARI: KARGO ÜCRETİ ALICIYA AİTTİR! ÜRÜNLERİN TESLİMATI ARALIK AYINDAN İTİBAREN BAŞLAYACAKTIR !!!

ASMA YETİŞTİRİCİLİĞİ

DİKİM :

40-50 cm genişliğinde 60 cm derinliğinde çukur açınız. Dikim çukuruna sanılanın aksine gübre uygulamayınız. Bitkiyi saksıdan toprağı dağılmayacak şekilde çıkarınız. Aşı noktası toprağın 15 cm üzerinde kalacak şekilde çukura ağacınızı yerleştirin. Çukur açarken çıkan alt toprağı dikim sırasında üst tarafta üst toprağı da alta gelecek şekli ile çukurunuzu doldurun. Dikimizi tamamladıktan sonra mutlaka her ağaca 15-20 İt can suyu verilir.

 

SULAMA :

Asmanın hızlı gelişme devresi olan mayıs-haziran ayları ile salkımların ben düşme zamanında (Temmuz ) kök bölgesinde yeterli su bulunmadığı hallerde omcaların gelişmesi yavaşlar, yapraklar pörsür ve renkleri solar. Sulama uygulamalarında toprak nemi el ile kontrol edilerek gerektiği kadar miktarda suyun bitkilere verilmesi en uygun olanıdır. Bitkinin dikili olduğu gövde çevresinden yaklaşık 10 cm derinlikten alınan toprak el ile sıkıldığında bir bütün halinde köfte gibi kalıyorsa toprağın genel olarak neminin yeterli olduğu söylenebilir. Genellikle anaç özelliklerine bağlı olarak değişmekle birlikte Mayıs-Eylül ayları arasında Asma ağaçlarını haftada 2 kez sulamak yeterli olacaktır.

GÜBRELEME :

Normal koşullarda toprak analiz sonucuna, ağacın yaşına, anaç tipine göre değişiklik gösterebilir. Burada verilen gübreleme tavsiyesi standart koşullar için önerilmiş olup en doğrusu öncelikle toprak analizi yapılması ve diğer belirtilen konuların öncelikle değerlendirilmesi neticesinde uygulamanın belirlenmesidir. Genel uygulama olarak bitki başına aşağıdaki değerler uygulanabilir.

Amonyum Sülfat : Mayıs ayında 2 kez bitki başına 20 gr

Potasyum Nitrat  : Haziran ayında 2 kez bitki başına 20 gr

Fosforik Asit         : Mayıs-Ağustos ayları arasında 6 kez bitki başına 5 cc

Demir Sülfat         : Mayıs-Ağustos ayları arasında 6 kez bitki başına 10 gr

 

İLAÇLAMA :

Yaprakların 4’te 3’ü döküldüğünde %2 lik Bordo bulamacı

Mart ayında gözler uyanmadan %1 lik Bordo bulamacı

Çiçeklenme sonrası mildiyö ve küllemeye karşı : Bakırlı ilaçlar

Bağ Uyuzuna karşı %80 lik kükürt

 

BUDAMA :

Asmanın budanması çok bilgi ve beceri isteyen teknik bir iştir. Bu nedenle asmanın fizyolojisini ve budama esaslarını iyi bilmek gerekir. Aksi halde üzümün kalitesi düşmekte, verim azalmaktadır. Ekolojik ve kültürel sebeplerin etken olduğu budamada esas, bir yıllık sürgünler üzerinde, üzüm çeşitlerine göre mahsuldar gözlerin yerinin bilinmesi şartı ile asmanın kaldırabileceği kadar verimli çubuk (göz) bırakmak ve lüzumsuz çubukları kesmektir. Ülkemiz bağları genel olarak karışık budama şeklinde budanmakta ve şekil olarak da düzgün olmayan gobleyi andırmaktadır. Budama ocak-şubat, hatta mart aylarında yapılması uygundur. Budama şekli açısından hem daha yüksek bir verim ve kalite elde edilmesi, hem de özellikle boncuklanmanın önlenmesi açısından 5-8 göz üzerinden uzunlu kısalı karışık budamaya imkan sağlayan telli terbiye şekillerinden 60-80 cm gövde yüksekliğine sahip "guyot sistemi" ya da "guyot + T" terbiye şeklinin uygulanması önerilmektedir.