Gıda sektöründe 1980 yılında kiraz ve inciri işleyip, Avrupa pazarına sunarak meyve ihracatına başlayan firmamız CEO'su Yavuz Taner, 1984 yılında kurmuş olduğu Alanar Tarım firmasıyla uzun yıllar Avrupa ve Dünya'ya meyve ihracatı gerçekleştirdi.

Başarılı meyve ihracatının yanında müşterilerine seçkin tür, çeşit, kalite ve tonajda meyve üretimini gerçekleştirmek amacıyla 1997 yılında, başlayan fidan üretim faaliyetleri sonucu Alanar Fidan Üretim ve Pazarlama A.Ş kuruldu. Şirketin satın aldığı araziler üzerinde modern fidanlarla bahçe tesis ve aynı zamanda üretici ve yatırımcılara da aynı tip fidanlarla, modern meyve bahçeleri kurmalarına öncülük etmekteyiz.

07.05.2007'de Alanar Fidan'ın üretmiş olduğu fidanlarla Türkiye genelinde 8 farklı bölgede, farklı iklim koşullarında, toplamda 5000 dekar alana tesis edilmiş olan meyve bahçelerinde doğal, modern yetiştirme metodları, ITU ve GLOBALGAP Sertifikalı tarım uygulamaları ile üretim yapan Alanar firması yaş meyve ihracatı yapmak üzere kuruldu. İhracat yanında iç pazardaki, ulusal ve yerel marketlere hizmet vermeye başladı. Alanar, ürünlerinin soğuk zincir araç filosu ile tüketicinin mutfağına her zaman dalından kopmuş kadar taze bir şekilde ulaştırılması için çalışmaktadır.

Alanar, kendi bahçelerinde ürettiği ve GLOBAL GAP Sertifikalı üretici ve yetiştiricilerden almış olduğu dış pazara yönelik kiraz, kayısı, nektarin, Japon erik, nar, Trabzon hurması, elma tür ve çeşitleri ile Bursa Siyah İnciri, şeftali gibi meyvelerle pazarlama faaliyetlerini genişletmektedir. Aynı zamanda üreticiler için adeta bir modern meyve yetiştiriciliği okulu olarak da hizmet veren Alanar Fidan ve Alanar Şirketleri, sadece yurtiçi değil, yurtdışındaki rakip markalarla da rekabet edebilecek teknolojik alt yapıya, kalite anlayışına, üretim ve pazarlama miktarına sahiptir.

Alanar Meyve bahçelerinden hasat edilen meyvelerin yanı sıra Türkiye'nin 4 bir yanında üretim yapan diğer meyve üreticilerinden de meyve satın alımı yapan Alanar, modern yetiştiricilik yöntemleri ile yetiştirilmiş patentli yaş meyvelerin dünya pazarına sunulması hizmetlerine devam etmektedir.

Alanar Fidan ve Alanar Şirketleine ait ve farklı bölgelerdeki araziler üzerinde yeni çeşit meyvelerin adaptasyon ve performans çalışmaları yapılmaktadır. Renkli ve çekirdeksiz üzüme yönelik AR-GE çalışmaları sürdürülmekte olup 2013 yılında üzüm bağları kurulmaya başlanacaktır. Vizyonunu 'Meyve tüketen sağlıklı nesiller için' olarak belirleyen Alanar, Türkiye'yi Dünyanın meyve bahçesi yapmak için çalışmalarını sürdürmektedir.