İlkbahardaki analiz neticelerine göre besin maddelerinin düşük seviyede olması, yapraktan gübrelemenin birkaç kez tekrarını gerektirir. Elma ağaçlarının kalsiyum ihtiyacının ilkbaharda, hücre bölünme sürecinde karşılamak üzere toprakta yeterli miktarda bulunması gerekir. Bu dönemde bitki, ihtiyacı olan besin maddelerinin topraktaki ve bünyesindeki rezervlerden kullanarak meyveye ulaşmasını sağlar. Meyve oluşumu sürecinde hücre bölünmesi durduğu zaman, topraktaki bitki besin maddeleri ağaç ve gövdenin ihtiyacını karşılar.

Meyveden kalsiyum sömürüsünü engeller. Üreticiler meyvedeki kalsiyum seviyesini yükseltmek için; sonbahar ihtiyacını karşılamak üzere topraktan, ilkbahar ihtiyacını karşılamak üzere yapraktan gübreleme yaparlar. Meyve, tavuk yumurtası büyüklüğüne eriştiği zaman, besin maddeleri seviyesini tespit etmek üzere analiz yapılması uygundur. Analiz sonuçlarına göre etkin faaliyet oluşturulabilir.


Hasat döneminde, azot seviyesinin 100 gr meyve için  50–70 miligram olması uygundur. Azotun kalsiyuma oranı 14:1 olmalıdır. Uzmanlar, bu oranın 10’un altında oluşmasını tercih etmektedirler. Rakamsal değerlere çok fazla takılmaktan ziyade, oranlara çok önem verilmelidir.

Meyvedeki potasyum seviyesinin yüksek oluşu, elmanın lezzetli olmasını sağlar. Bir elma çeşidinde yüksek potasyum düzeyi lezzetli olmasını; ancak kalsiyum bakımından düşük olması ise depolama ömrünün kısa olmasına sebeptir.