MEYVE FİDANINDA MAVİ SERTİFİKAYA DEVLETTEN BÜYÜK TEŞVİK.

Alara Fidan Mavi Sertifikalı Kiraz Fidanları
 

    Ülkemizde üretilen meyve fidanlarının büyük bir miktarı standart sertifikalı fidanlardır. Standart sertifika olarak adlandırılan sarı renkli sertifikalı üretimde çeşit ve anaç damızlığı fidan üreticileri için zorunlu değildir. Sertifikada yazan çeşit ve anaç bilgileri fidan üreticisinin beyanına göre doldurulur Bakanlı tarafından sertifikalandırılır. Bu tip üretimde fidan üreticilerinin çeşit, anaç, hastalık ari fidan üretimi tam olarak kontrol altında olmayıp çeşit ve anaç kaynağı olarak istediği yerden kaynak alıp kullanabilir.

   Mavi sertifika için fidan üreticilerinin kullanacağı aşı gözü, kalemi, klon anaç damızlıklarının ilk kaynağı Üniversiteler, Araştırma Enstitüleri veya Yurtdışından sağlanmaktadır. Bu kuruluşlar ismine doğru çeşit, anaç ve hastalık ari üretim yapmaktadırlar. Mavi sertifikalı fidan üretimi yapan fidan üreticileri kendi damızlıklarını bu kaynaklardan aldıkları aşı gözü, kalem ve anaç klonları oluştururlar. Her yıl kapasite raporları Bakanlık yetkililerince düzenlenerek bu damızlıklardan alınarak üretilecek fidan adeti belirlenir. Üretim miktarları Bakanlık yetkilileri tarafından belirlenir ve fidan üreticisi bu adetler kadar mavi sertifika alabilir.

   MAVİ SERTİFİKALI FİDANA DEVLET TEŞVİĞİ NE KADAR?

5 dekardan az olmamak kaydı ile;

Alara Fidan Kayısı Çeşitleri

 BODUR MEYVE FİDANINA DEKAR BAŞINA  400 TL

YARI BODUR MEYVE FİDANINA DEKAR BAŞINA  350 TL

 

 
 

   Alara Fidancılık olarak üretim izini firmamıza ait olan yarı bodur anaçlar PIKU 1,Gİ148-1(GISELA 6),GISELA 5 ile mavi sertifikalı kiraz fidan üretimi sadece firmamız tarafından yapılmaktadır. Alara Fidan A.Ş.  Özel Sektör Araştırma Kuruluşu olarak gerekli tüm şartları yerine getirip; 1,2,3 Nolu Damızlık Parsellerini oluşturmuştur ve fidan üretiminin % 100 ‘ü MAVİ SERTİFİKALI olarak gerçekleştirmektedir.
 

Alara Fidan Wonderful Nar Çeşidi

Paylaş: